We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1587 Spade Bit Set, Heavy-Duty, 6-Piece, Carbon Steel
SKU
ORG5375613
by DeWalt
$33.26 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty shank provides maximum durability
- Hex shank prevents slipping and fits all 1/4 in quick change systems
- Cutting spurs provide optimum hole finish
- Hang hole allows for bit storage and wire pulling
Category: Drill Bit Sets
With extreme speed channels for fast chip removal and heavy-duty shanks for durability, the DeWALT features 6 commonly used spade drill bits to help you speed through a variety of tasks. Dual, precision-ground cutting edges deliver maximum speed and performance. Max Life corners preserve nail life. A 1/4 in ball groove shank is compatible with most drills.
| Dimensions | 6 in L |
|---|---|
| Includes | (1) 3/8 in (1) 1/2 in (1) 5/8 in (1) 3/4 in (1) 7/8 in (1) 1 in Bits |
| Material | Carbon Steel |
| Number Of Pieces | 6 |
| Suitable for | 1/4 in Quick-Change Systems |
| Type | Heavy-Duty |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7000 |
| UPC | 028877475721 |
| MPN | DW1587 |

Log In