We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1639 Drill Bit, 2-9/16 in Dia, 6 in OAL, 7/16 in Dia Shank, Ball Groove, Hex Shank
SKU
ORG1345487
by DeWalt
$49.34 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Aggressive spur provides fast material penetration
- Optimized cutting geometry provides longer bit life
- Open tooth design allows for more resharpenings
- 7/16 in ball groove shank allows for quick bit changes
Category: Drill Bit Sets
Two cutter design for maximum drilling efficiency and hole completion. Aggressive self-feed spur for faster drilling, 7/16 in hex shank, shank flats for better retention.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Diameter | 2-9/16in |
| Finish | Black |
| Flute Length | 1in |
| Material | Carbon Steel |
| Overall Length | 6in |
| Point Type | Screw |
| Quick Change Shank | Yes |
| Shank Diameter | 7/16in |
| Shank Type | Ball Groove Hex |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.9400 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028874116399 |
| MPN | DW1639 |

Log In