We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1704 Wood Bit Drill Bit, Twist Flute, 2-1/4 in L Flute, Straight Shank, 3/16 in Dia Shank
SKU
ORG6540322
by DeWalt
$15.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Precise cutting edges to reduce splintering
- Brad point tip reduces walking
- Engineered flutes for clean effective chip removal
- 3/4 to 1-3/8 in step increments of 1/16 in
Category: Twist Bits
Featuring precise cutting edges that help to reduce splintering, DeWALT brad point drill bits power through wood for fast, splinter-free holes. A brad point tip helps to reduce walking and engineered flutes deliver effective chip removal. Crafted from high-speed steel for extreme durability.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Diameter | 3/16in |
| Finish | Silver |
| Flute Length | 2-1/4in |
| Flute Type | Twist |
| Material | HSS |
| Overall Length | 2-3/4in |
| Point Type | Brad |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 3/16in |
| Shank Type | Straight |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| UPC | 028877463353 |
| MPN | DW1704 |

Log In