We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1910 Pilot Point Bit Drill Bit, Spiral Flute, 2 in L Flute, 3-Flat Shank
SKU
ORG6593248
by DeWalt
$15.61 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pilot-Point tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking
- No-spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away
Category: Drill Bit Sets
With a Pilot-Point tip that starts on contact, DeWALT gold ferrous drill bits deliver clean, accurate holes and help to reduced lock-ups. A no-spin shank eliminates the bit spinning in the chuck and a tapered web provides helps to increased durability to help to reduce breakage. Size markings are located above the shank to helps to prevent wearing.
| Applicable Materials | Fiberglass Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 5/32in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Flute Length | 2in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 3-1/8in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Pilot Split |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Type | 3-Flat |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0700 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028877302355 |
| MPN | DW1910 |

Log In