We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1922 Pilot Point Bit Drill Bit, Spiral Flute, 3.44 in L Flute, 3-Flat Shank
SKU
ORG6593750
by DeWalt
$20.26 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pilot-Point tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking
- No-spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away
Category: Drill Bit Sets
With a Pilot-Point tip that starts on contact, DeWALT gold ferrous drill bits deliver clean, accurate holes and help to reduced lock-ups. A no-spin shank eliminates the bit spinning in the chuck and a tapered web provides helps to increased durability to help to reduce breakage. Size markings are located above the shank to helps to prevent wearing.
| Applicable Materials | Fiberglass Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 11/32in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Flute Length | 3.44in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 4-3/4in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Pilot |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Type | 3-Flat |
| Download PDF File |
| UPC | 028877323978 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |
| MPN | DW1922 |
| Brand | DeWalt |

Log In