We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW1923 Pilot Point Bit Drill Bit, Spiral Flute, 3-1/2 in L Flute, 3-Flat Shank
SKU
ORG6593792
by DeWalt
$26.92 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pilot-Point tip starts on contact for clean, accurate holes and reduces lock-up on breakthrough
- Tapered web provides greater durability to reduce breaking
- No-spin shank eliminates the frustration of bit spinning in the chuck
- Size markings are located above the shank to prevent wearing away
Category: Drill Bit Sets
With a Pilot-Point tip that starts on contact, DeWALT gold ferrous drill bits deliver clean, accurate holes and help to reduced lock-ups. A no-spin shank eliminates the bit spinning in the chuck and a tapered web provides helps to increased durability to help to reduce breakage. Size markings are located above the shank to helps to prevent wearing.
| Applicable Materials | Fiberglass Metal Plastic Wood |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 23/64in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Flute Length | 3-1/2in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | HSS |
| Overall Length | 4-7/8in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Pilot |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Type | 3-Flat |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.1300 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 028877323985 |
| MPN | DW1923 |

Log In