We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW2046 Bit Tip Holder, 1/4 in Hex Drive, Steel
SKU
ORG8552101
by DeWalt
$15.65 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Shock-resistant tool steel for maximum durability
- Heat-treated, resists breakage and wear
- Extra-strength magnet for superior bit retention
Category: Tool Bits
Shock-resistant tool steel for maximum durability. Heat-treated, resists breakage and wear. Extra-strength magnet for superior bit retention.
| Drive Size [Nom] | 1/4 in (hex) |
|---|---|
| Drive Type | Hex |
| End Type | Female Hex/Male Hex |
| Height [Nom] | 0.33 in |
| Length [Nom] | 2 in |
| Overall Length [Nom] | 2 in |
| Size [Nom] | 1/4 in |
| Tip Size [Nom] | 1/4 in |
| Type | Bit Holder |
| Width [Nom] | 1.59 in |
| Wt. | 0.1 lb |
| UPC | 028877318110 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| MPN | DW2046 |
| Brand | DeWalt |

Log In