We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW2710 Drill Bit, 9/64 in Dia, 5 in OAL, Flip Drive, 4-Flute, 1/4 in Dia Shank
SKU
ORG1917756
by DeWalt
$24.16 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Replacement drill bits with countersinks provide a less costly solution to replacing the entire unit
- Multi-cutter countersinks for great finish
- Black oxide split point drill bits start on contact
- For drilling and countersinking holes
Category: Drill Bit Sets
Multi-cutter countersinks for great finish in applications such as deburring and chamfering in iron, steel, soft metal, plastic, wood and other machine-able materials. Black oxide split-point drill bits start on contact.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Color | Black |
| Diameter | 9/64in |
| Finish | Black Oxide |
| Flute Length | 1.58in |
| Material | HSS |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 5in |
| Point Type | Split |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Type | Flip Drive |
| Download PDF File |
| UPC | 028877319353 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | DW2710 |
| Brand | DeWalt |

Log In