We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW3112 Saw Blade, 10 in Dia, 5/8 in Arbor, 24-Teeth, Carbide Cutting Edge
SKU
ORG6099824
by DeWalt
$45.65 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Thin kerf design results in faster cutting and less drag
- Exclusive wedge shoulder design puts more steel behind each tip for increased durability and accuracy
- Computer-balanced plate reduces vibration for improved accuracy and better finish
- For fast ripping applications
Category: Saw Blades
Packed with a thin kerf for fast, smooth cutting and computer-balanced plate for helps to reduced vibration, DeWALT large diameter construction saw blades power through a range of materials with ease. An exclusive wedge shoulder design places more steel behind each tip for helps to increased durability and accuracy, while an anti-stick coating minimizes friction and gum up.
| Applicable Materials | Chipboard Hardwood Plywood Softwood |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 4in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 10in |
| Kerf | 0.095in |
| Material | Carbide |
| Number Of Teeth | 24 |
| Speed Rating | 7000rpm |
| Suitable for | Table Saw |
| Teeth Type | ATB |
| Thickness | 0.069in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6000 |
| UPC | 028874031128 |
| MPN | DW3112 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In