We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW3329 Saw Blade, 7-1/4 in Dia, 5/8 in Arbor, 68-Teeth, Steel Cutting Edge
SKU
ORG1431279
by DeWalt
$24.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Precision sharpened teeth for fast, smooth cuts and longer life
- Thicker body provides increased durability in heavy-duty applications
- Blade coating prevents rust while reducing friction
- Fully-hardened steel body prevents blade warping and binding
- For fast cutting applications
Category: Saw Blades
Thin kerf,.086 in, portable construction saw blade. Precision sharpened teeth for fast, smooth cuts. Blade coating prevents rust and reduces friction. Fully hardened steel body prevents blade warping and binding, 0.05 in plate, 7000 rpm.
| Applicable Materials | Aluminum Brass Copper Non-Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 2-3/8in |
| Cutting Edge Material | Steel |
| Diameter | 7-1/4in |
| Kerf | 0.086in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 68 |
| Speed Rating | 7000rpm |
| Suitable for | Circular Saws |
| Teeth Type | ATB |
| Thickness | 0.05in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| UPC | 028874033290 |
| MPN | DW3329 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In