We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4713T Circular Saw Blade, 4-1/2 in Dia, 5/8 in Arbor, Diamond Cutting Edge, Applicable Materials: Masonry
SKU
ORG6099402
by DeWalt
$39.82 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Extended performance diamond matrix for long life and enhanced material cutting
- Large diamond segments with cobalt is ideal for use across various product applications
- Segmented rim blades are laser welded with heat-treated steel bodies which provides increase durability and long life
- For masonry cutting
Category: Saw Blades
Featuring an extended performance diamond matrix, DeWALT XP segmented blades deliver 350 times the life of conventional abrasives. Segmented, laser-welded rim blades with heat-treated steel bodies offer expedited cutting and extreme durability. Large diamond and cobalt segments ensure fast cuts across a variety of tough masonry applications.
| Applicable Materials | Masonry |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 1-1/4in |
| Cutting Edge Material | Diamond |
| Diameter | 4-1/2in |
| Speed Rating | 13300rpm |
| Suitable for | Angle Grinders and Other Handheld Tools |
| Thickness | 0.08in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| UPC | 885911526234 |
| MPN | DW4713T |

Log In