We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4804 Reciprocating Saw Blade, 3/4 in W, 12 in L, 6 TPI
SKU
ORG6634273
by DeWalt
$31.41 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Reinforced tooth for increased durability when cutting through nails and other foreign objects
- Specially formulated anti-stick coating minimizes friction and gum-up for smoother cuts
- 6 deg hook angle for fast and aggressive cuts
- Raker tooth design increases the tooth contact area for faster cuts
- For general-purpose wood cutting
Category: Saw Blades
With a 6 deg hook angle for fast, aggressive cuts, DeWALT wood cutting reciprocating saw blades feature a reinforced tooth for additional strength when cutting through nails and other foreign objects. Raker tooth design helps to increase contact area for fast cuts. A specially formulated anti-stick coating minimizes friction and gum-up.
| Applicable Materials | Wood |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Finish | Anti-Stick-Coated |
| Length | 12in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 6 |
| Teeth Type | Raker |
| Width | 3/4in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6300 |
| UPC | 028874048041 |
| MPN | DW4804 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In