We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW4838 Reciprocating Saw Blade, 14 TPI, Bi-Metal, Anti-Stick-Coated
SKU
ORG9283888
by DeWalt
$102.47 /5CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Patented tooth design utilizes shaper tooth geometry for faster cut rates
- Specially formulated anti-stick coating minimizes friction and gum-up for smoother cuts
- Aggressive shank angle increases tooth contact, maintaining cutting speed as blade wears for longer blade life
- For cutting medium metal
Category: Saw Blades
Metal cutting, cuts all woods, nail embedded wood, composition material, plastic, ferrous and non-ferrous metals and cast iron, 1/2 in universal shank.
| Applicable Materials | Angle Iron Fiberglass Metal Rubber |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Finish | Anti-Stick-Coated |
| Length | 12in |
| Material | Bi-Metal |
| Tang Size | 1/2in |
| Tang Type | Universal |
| Teeth Per Inch | 14 |
| Teeth Type | Raker |
| Width | 3/4in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4600 |
| UPC | 028874048386 |
| MPN | DW4838 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In