We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW5572 Masonry Bit Drill Bit, Spiral Flute, Round Shank, 3/8 in Dia Shank
SKU
ORG8109043
by DeWalt
$26.39 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Diamond-welded tip for greater life and durability
- Core ejection slot removes plug for repetitious holes
- Reverse spiral thread delivers continuous water feed for longer life and increased speed
- For quick, clean drilling
Category: Masonry & Hammer Drill Bits
Featuring diamond-welded tips for long life and extreme durability, DeWALT tile drill bits power through dense tile, solid-body porcelain and more. Reverse-spiral threads enable continuous water cooling for quick, clean drilling. Core ejection slots remove plugs for repeated cuts.
| Applicable Materials | Glazed Ceramic Masonry Porcelain |
|---|---|
| Diameter | 1/4in |
| Flute Type | Spiral |
| Overall Length | 2-1/4in |
| Point Type | Welded |
| Shank Diameter | 3/8in |
| Shank Type | Round |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0800 |
| UPC | 885911015714 |
| MPN | DW5572 |

Log In