We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW66C-1 Siding and Fencing Nailer, 300 Magazine, 0.08 to 0.092 in Dia x 1-1/4 to 2-1/2 in L Fastener
SKU
ORG8627846
by DeWalt
$341.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tool-free adjustable exhaust
- Durable, lightweight aluminum housing
- Smooth rubber foot aids in preventing damage to work surface
- Tool-free adjustable rafter hook for convenience
- Drives wire weld and plastic inserted coil nails
- Tool-free depth of drive adjustment for precise setting of fasteners
Category: Power Nailers
Coil siding and fencing nailer with tool-free adjustable exhaust. Durable, lightweight (4.9 lb) aluminum housing. Smooth rubber foot aids in preventing damage to work surface. Tool-free adjustable rafter hook for convenience. Drives wire weld and plastic inserted coil nails. Tool-free depth of adjustment for precise setting of fasteners. Magazine holds up to 300 nails. Operating pressure 70 to 120 psi. Includes manual.
| Air pressure | 70 to 120psi |
|---|---|
| Collation Angle | 15deg |
| Collation Type | Plastic Strip |
| Dimensions | 1/2 in L x 4 in W x 11 in H |
| Exhaust Type | Adjustable |
| Fastener Size | 0.08 to 0.092 in Dia x 1-1/4 to 2-1/2 in L |
| Fastener Type | 15 deg Coil Siding |
| Handle Type | Overmold Grip |
| Includes | DW66C-1 Tool |
| Magazine Capacity | 300 |
| Download PDF File |
| UPC | 885911397230 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.2000 |
| MPN | DW66C-1 |
| Brand | DeWalt |

Log In