We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW8062 Cutting Wheel, 4-1/2 in Dia, 0.045 in Thick, 7/8 in Arbor, Very Fine, Aluminum Oxide Abrasive
SKU
ORG4463378
by DeWalt
$13.67 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Thin 0.045 in wheel design for fast burr-free cutting
- Proprietary material mix ensures durable long life wheels
- Proprietary aluminum oxide grain combination for aggressive cutting action
- 2 full sheets of thick fiberglass to withstand extreme applications and high-speed
- For cutting and grinding
Category: Grinding & Sanding
Crafted for fast cutting and long life, DeWALT-type 1 HP metal cutting wheels feature a thin 0.045 in wheel design for quick, burr-free cuts and a proprietary material mix for extended wheel life. Aluminum oxide grain delivers aggressive cutting action. 2 full sheets of fiberglass offer durability and safety.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Metal Stainless Steel |
| Arbor Size | 7/8in |
| Backing Material | Fiberglass |
| Diameter | 4-1/2in |
| Grit Grade | Very Fine |
| Speed Rating | 13300rpm |
| Thickness | 0.045in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 028877321608 |
| MPN | DW8062 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In