We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW8351 Flap Disc, 4-1/2 in Dia, 7/8 in Arbor, Coated, 40 Grit, Coarse, Zirconia Abrasive
SKU
ORG8380685
by DeWalt
$19.66 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Zirconia grit enables 3X faster material removal than fiber resin metal sanding discs
- Premium abrasive cloth provides up to 15X longer life than fiber resin metal sanding discs
- Type 27 fiberglass backing provides grinding angle of 5 to 15 deg
- For debarring, edge blending and chamfering, removing weld slag, surface finishing and preparation and weld blending
Category: Abrasives
Featuring heavy-duty zirconia grit, DeWALT-type 27 HP flap discs remove material 3X fast than fiber resin metal sanding discs. A premium abrasive cloth offers extreme durability, providing a life up to 15X long than fiber resin metal sanding discs. A Type 27 fiberglass backing delivers a grinding angle of 5 to 15 deg.
| Abrasive Material | Zirconia |
|---|---|
| Abrasive Type | Coated |
| Applicable Materials | Ferrous Metal |
| Arbor Size | 7/8in |
| Backing Material | Fiberglass |
| Bond Type | Resin |
| Diameter | 4-1/2in |
| Grit Grade | Coarse |
| Grit Size | 40 |
| Speed Rating | 13300rpm |
| Type | Type 27 |
| Download PDF File |
| UPC | 885911036177 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4500 |
| MPN | DW8351 |
| Brand | DeWalt |

Log In