We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW8404 Grinding Wheel, 4-1/2 in Dia, 1/4 in Thick, 7/8 in Arbor, 30 Grit, Very Coarse
SKU
ORG8380735
by DeWalt
$21.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Aluminum oxide grain combination for long wheel life in aluminum and other soft metals
- Unique soft bond for fast material removal without loading
- 3 full sheets of fiber glass for added durability and safety
- For grinding applications
Category: Grinding & Sanding
Designed to provide aggressive material removal and long wheel life, DeWALT-type 27 HP aluminum grinding wheels grind aluminum and other non-ferrous metals without loading. Crafted from aluminum oxide grain for long wheel life.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Ferrous Metal Stainless Steel |
| Arbor Size | 7/8in |
| Backing Material | Fiberglass |
| Bond Type | Resin |
| Diameter | 4-1/2in |
| Grit Grade | Very Coarse |
| Grit Size | 30 |
| Speed Rating | 13300rpm |
| Thickness | 1/4in |
| Type | High-Performance Type 27 |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 028877321684 |
| MPN | DW8404 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In