We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW9053 Circular Saw Blade, 5-3/8 in Dia, 10 mm Arbor, Steel
SKU
ORG6716294
by DeWalt
$30.94 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tougher tungsten carbide stays sharper longer
- Thin kerf design results in faster cutting and less drag
- All blades feature 5/8 in arbor with diamond knockout
- Specially formulated anti-stick coating minimizes friction and gum up for smoother cuts
- Ribbed heat vents allow blade to run cooler, reducing blade flexing and binding
- For all cutting applications
Category: Saw Blades
Featuring tungsten carbide teeth for maximum durability and a thin kerf for fast, smooth cuts, DeWALT small diameter construction saw blades power through a variety of building materials with ease. Ribbed heat vents allow blades to run at cooler temperatures, reducing blade flexing and binding. Anti-stick coating minimizes friction and gum up.
| Applicable Materials | Hardwood Laminate Melamine Non-Ferrous Metal Particleboard Plastic Plywood Softwood Solid Surface Veneer |
|---|---|
| Arbor Size | 10mm |
| Cutting Depth | 4-1/2in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 5-3/8in |
| Finish | Anti-Stick |
| Kerf | 0.059in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 80 |
| Speed Rating | 7000rpm |
| Suitable for | Circular Saws |
| Teeth Type | ALT |
| Thickness | 0.039in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3600 |
| UPC | 028874090538 |
| MPN | DW9053 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In