We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW9152 Circular Saw Blade, 6-1/2 in Dia, 5/8 in Arbor, 36-Teeth, Carbide Cutting Edge
SKU
ORG3212966
by DeWalt
$39.22 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-gauge laser-cut hardened and tempered steel plate is precision-balanced for accurate cuts
- Extra-hard carbide ensures that cutting edges stay sharp
- Laser-cut expansion slots minimize noise and edge vibration for excellent surface finish with less burrs
- Blade is laser etched and color coded by material
Category: Saw Blades
Backed by an ultra-thin kerf blade for fast cutting and helps to increased battery life, DeWALT Metal Cutting saw blades are built to power through aluminum and non-ferrous metals, including brass and copper. Heavy-duty tungsten carbide tips maintain sharp edge for long life and an anti-stick rim helps to reduce friction and gum up.
| Applicable Materials | Aluminum Brass Copper Non-Ferrous Metal |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 2-3/16in |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 6-1/2in |
| Kerf | 0.059in |
| Material | Carbide |
| Number Of Teeth | 36 |
| Speed Rating | 7000rpm |
| Suitable for | Circular Saws |
| Teeth Type | FTG |
| Thickness | 0.039in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7500 |
| UPC | 028877311036 |
| MPN | DW9152 |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In