We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DW9153 Circular Saw Blade, 6-1/2 in Dia, 5/8 in Arbor, 90-Teeth, Steel Cutting Edge
SKU
ORG3085933
by DeWalt
$30.76 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tougher tungsten carbide stays sharper longer
- Thin kerf design results in faster cutting and less drag
- All blades feature 5/8 in arbor with diamond knockout
- Specially formulated anti-stick coating minimizes friction and gum up for smoother cuts
- Ribbed heat vents allow blade to run cooler, reducing blade flexing and binding
- For all cutting applications
Category: Saw Blades
Featuring tungsten carbide teeth for maximum durability and a thin kerf for fast, smooth cuts, DeWALT small diameter construction saw blades power through a variety of building materials with ease. Ribbed heat vents allow blades to run at cooler temperatures, reducing blade flexing and binding. Anti-stick coating minimizes friction and gum up.
| Applicable Materials | Chipboard Hardwood Plywood Softwood |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Depth | 2-3/16in |
| Cutting Edge Material | Steel |
| Diameter | 6-1/2in |
| Kerf | 0.059in |
| Material | Steel |
| Number Of Teeth | 90 |
| Speed Rating | 7000rpm |
| Suitable for | Circular Saws |
| Teeth Type | FTG |
| Thickness | 0.039in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7500 |
| UPC | 028877435954 |
| MPN | DW9153 |

Log In