We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWA1210 Pilot Point Bit Drill Bit, Parabolic Flute, 2 in L Flute, 3-Flat Shank
SKU
ORG6780886
by DeWalt
$17.23 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Maximum speed and life in stainless steel and other hard metals
- Pilot point and split tip design starts on contact and eliminates bit walking
Category: Drill Bit Sets
Built for speed and long life, powers through hard metals with ease. A split-point tip starts on contact and eliminates bit walking for helps to increased control. Heavy-duty cobalt delivers 4X more life than black oxide.
| Applicable Materials | Stainless Steel |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 5/32in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Flute Length | 2in |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | Industrial Cobalt |
| Overall Length | 3-1/8in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Pilot |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Type | 3-Flat |
| Download PDF File |
| UPC | 885911410779 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| MPN | DWA1210/DW1210 |
| Brand | DeWalt |

Log In