We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWA1213 Pilot Point Bit Drill Bit, Parabolic Flute, 2-7/16 in L Flute, 3-Flat Shank
SKU
ORG6780910
by DeWalt
$17.79 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Maximum speed and life in stainless steel and other hard metals
- Pilot point and split tip design starts on contact and eliminates bit walking
Category: Drill Bit Sets
Built for speed and long life, powers through hard metals with ease. A split-point tip starts on contact and eliminates bit walking for helps to increased control. Heavy-duty cobalt delivers 4X more life than black oxide.
| Applicable Materials | Stainless Steel |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Diameter | 13/64in |
| Finish | Gold Ferrous Oxide |
| Flute Length | 2-7/16in |
| Flute Type | Parabolic |
| Material | Industrial Cobalt |
| Overall Length | 3-5/8in |
| Point Angle | 135deg |
| Point Type | Pilot |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Type | 3-Flat |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0400 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911416788 |
| MPN | DWA1213/DW1213 |

Log In