We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWA56165 Jobber Drill Bit, 1/4 in Dia, 4-3/4 in OAL, Spiral Flute, 2-Flute, 1/8 in Dia Shank, 3-Flat Shank
SKU
ORG1430016
by DeWalt
$19.46 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Carbide split-point tip for maximum sharpness
- No-spin shank eliminates bit slippage
- Aggressive flute angles for faster drilling speed
Category: Driving Bits
With a carbide split-point tip and aggressive flute angles, DeWALT multiple-material drill bits deliver the power to easily drill through a range of materials without the need to change bits. A no-spin shank helps to increase efficiency by eliminating bit slippage.
| Applicable Materials | Masonry |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Diameter | 1/4in |
| Flute Length | 3in |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Steel |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 4-3/4in |
| Point Type | Split |
| Quick Change Shank | No |
| Shank Diameter | 1/8in |
| Shank Length | 1-3/4in |
| Shank Type | 3-Flat |
| Suitable for | Electric and Cordless Hammer Drills |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 885911279147 |
| MPN | DWA56165 |

Log In