We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWA8050C Cutting Wheel, 4 in Dia, 0.045 in Thick, 5/8 in Arbor, Aluminum Oxide Abrasive
SKU
ORG0800938
by DeWalt
$14.47 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Thin 0.045 in wheel design for fast burr-free cutting
- 2 full sheets of thick fiberglass to withstand extreme applications and high-speed
- Softer aluminum oxide formulation provides faster cutting
- For masonry cutting and industrial work
Category: Grinding & Sanding
Packed with a high grain concentration for aggressive cuts and smooth-running wheels, DeWALT-type 1 masonry cutting wheels can tackle tough masonry with ease. A thin 0.045 in wheel design delivers quick, burr-free cutting and 2 full sheets of fiberglass offer durability and safety.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Applicable Materials | Masonry |
| Arbor Size | 5/8in |
| Diameter | 4in |
| Speed Rating | 15200rpm |
| Suitable for | Angle Grinder |
| Thickness | 0.045in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 885911266604 |
| MPN | DWA8050C |

Log In