We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWAFV496 Reciprocating Saw Blade, 4/6 TPI, Steel, Tough Coat
SKU
ORG0801761
by DeWalt
$42.19 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Engineered to maximize runtime
- 4/6 tooth pattern for fast cuts
- High-speed steel teeth for long life and durability
Category: Saw Blades
Engineered to maximize runtime. High speed steel teeth for long life and durability. 4/6 tooth pattern for fast cuts.
| Type | Tapered Back Thin Kerf |
|---|---|
| Length | 9 in |
| Thickness | 0.045 in |
| Teeth Per Inch | 6 |
| Tang Size | 1/2 in |
| Cutting Edge Material | High Speed Steel |
| Body Material | Bi- Metal |
| Finish | Tough Coat |
| Applicable Materials | Wood |
| Usage | For General Purpose Applications |
| Package Type | Pack |
| Quantity Per Pack | 5 |
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911480154 |
| MPN | DWAFV496 |
| Dimensions (LxHxW) | 1.84 x 11.88 x 3 |
| Weight (lbs) | 0.3900 |
|---|

Log In