We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWD520K Hammer Drill Kit, 120 V, 980 W, 1/2 in Chuck, Metal
SKU
ORG8919599
by DeWalt
$221.99 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 10 A motor delivers increased drilling performance
- Operates in hammer drill/drill dual-mode for wood, steel or masonry applications
- Soft-grip handle and two-finger trigger for increased comfort and greater control
- 360 deg locking side handle with soft grip for greater control and versatility
- Patented DeWALT-built motor design generates 50% more power with increased overload protection for added durability
- Two-speed range for high-speed drilling or high torque applications
- Metal gear housing for jobsite durability and increased reliability
Category: Masonry & Hammer Drill Bits
10 amp motor delivers increased drilling performance. Patented DeWalt®-built motor design generates more power with increased overload protection for added durability. Dual mode: hammer drill/drill for versatility in masonry, wood, or steel drilling applications.
| Amps [Nom] | 10 A |
|---|---|
| Chuck Size | 1/2 in |
| Control Type | Trigger |
| Cutting Cap. [Max] | 1/2 in |
| Cycle Rate [Max] | 3 |
| 300 blows/min | |
| Drive Size [Nom] | 1/2 in |
| Handle Type | Pistol Grip |
| Height [Nom] | 4.44 in |
| Includes | Chuck Key; Kit Box; Side Handle; Steel Depth Rod |
| Length [Nom] | 13.5 in |
| Speed [Max] | 3 |
| 300 BPM | |
| Type | Hammer Drill Kit |
| Width [Nom] | 16.06 in |
| Wt. | 16.06 lb |
| Weight (lbs) | 11.0000 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 885911048644 |
| MPN | DWD520K |
| Prop65 Warning | Some dust created by power sanding, sawing, grinding, drilling, and other construction activities contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects or other reproductive harm. Some examples of these chemicals are: lead from lead-based paints, crystalline silica from bricks and cement and other masonry products, arsenic and chromium from chemically-treated lumber. Your risk from these exposures varies, depending on how often you do this type of work. To reduce your exposure to these chemicals: work in a well ventilated area, and work with approved safety equipment, such as those dust masks that are specially designed to filter out microscopic particles. |

Log In