We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWHTHT450 Hammer Tacker, 150 Magazine, 27/64 in W Crown, 1/2 to 9/16 in L Leg, Black/Orange
SKU
ORG5408745
by DeWalt
$51.76 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty stapling mechanism for durability
- Ergonomic design is weighted forward for comfortable use
- Anti-jam magazine prevents jams and misfires
- Surface guard to prevent damage to underlayment material
- For roofing and upholstery
Category: Staple Guns
Lightweight die-cast aluminum housing design for durability. Anti-jam magazine prevents jams and misfires. Heavy-duty stapling mechanism for durability. Surface guard to prevent damage to underlayment material. Ergonomic design is weighted forward for comfortable use. Uses DeWALT DWHTTH700 series heavy-duty staples, available sizes of 5/16 in (8 mm), 3/8 in (10 mm) and 1/2 in (12 mm), also uses same range of Stanley TRA700 series heavy-duty staples plus Arrow T-50 heavy-duty staples.
| Color | Black/Orange |
|---|---|
| Crown Width | 27/64in |
| Dimensions | 10-1/2 in L x 3-1/2 in H |
| Handle Type | Ergonomic |
| Leg Length | 1/2 to 9/16in |
| Magazine Capacity | 150 |
| Suitable for | DeWalt Heavy-Duty Staples Series DWTTH700 Stanley TRA700Series Heavy-Duty Staples Plus Arrow T-50 Heavy Duty Staples |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4100 |
| UPC | 076174701609 |
| MPN | DWHTHT450 |

Log In