We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT74515OSP Hand Socket, Metric Measuring, 3/8 in Drive, 12-Point, 11 mm Socket, Vanadium Steel
SKU
ORG7515703
by DeWalt
$21.34 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 7 left
- DirectTorque technology
- Knurled control ring
- Hard stamped markings
Category: Individual Sockets
These hand sockets have DirectTorque technology to help prevent rounding of fasteners and to provide better grip. The chrome finish helps provide protection against chipping and flaking.
| Bolt Clearance Depth | 5/16in |
|---|---|
| Drive End Outside Diameter | 11/16in |
| Drive Size | 3/8in |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Vanadium Steel |
| Measuring Type | Metric |
| Number of Points | 12 |
| Nut Depth | 5/16in |
| Nut End Outside Diameter | 5/8in |
| Overall Length | 1in |
| Socket Size | 11mm |
| Download PDF File |
| UPC | 076174745153 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | DWMT74515OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In