We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT74538OSP Drive Socket, SAE Measuring, 1/2 in Drive, 12-Point, 1-1/16 in Socket, Vanadium Steel
SKU
ORG7515968
by DeWalt
$26.06 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 4 left
- DirectTorque technology
- Knurled control ring
- Hard stamped markings
Category: Individual Impact Sockets
These hand sockets have DirectTorque technology to help prevent rounding of fasteners and to provide better grip. The chrome finish helps provide protection against chipping and flaking.
| Bolt Clearance Depth | 29/32in |
|---|---|
| Drive End Outside Diameter | 1-13/32in |
| Drive Size | 1/2in |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Vanadium Steel |
| Measuring Type | SAE |
| Number of Points | 12 |
| Nut Depth | 1-5/16in |
| Nut End Outside Diameter | 1-13/32in |
| Overall Length | 3-1/8in |
| Socket Size | 1-1/16in |
| Socket Type | Deep |
| Download PDF File |
| UPC | 076174745382 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7300 |
| MPN | DWMT74538OSP |
| Brand | DeWalt |

Log In