We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWMT86025OSP Hand Socket, SAE Measuring, 1/4 in Drive, 6-Point, 9/32 in Socket, Vanadium Steel
SKU
ORG7518350
by DeWalt
$19.52 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- DirectTorque technology
- Knurled control ring
- Hard stamped markings
Category: Individual Sockets
These hand sockets have DirectTorque technology to help prevent rounding of fasteners and to provide better grip. The chrome finish helps provide protection against chipping and flaking.
| Bolt Clearance Depth | 7/32in |
|---|---|
| Drive End Outside Diameter | 15/32in |
| Drive Size | 1/4in |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Vanadium Steel |
| Measuring Type | SAE |
| Number of Points | 6 |
| Nut Depth | 5/32in |
| Nut End Outside Diameter | 7/16in |
| Overall Length | 31/32in |
| Socket Size | 9/32in |
| Download PDF File |
| Weight (lbs) | 0.0400 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 076174766981 |
| MPN | DWMT86025OSP |

Log In