We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT DWRHS8DR113 Framing Nail, 2-3/8 in L, Bright
SKU
ORG5701263
by DeWalt
$55.14 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
Full round head.
Category: Nails
| Shank Diameter | 0.113 in |
|---|---|
| Length | 2-3/8 in |
| Head Style | Full Round |
| Headdiameter | 0.283 in |
| Collation Angle | 21 deg |
| Collation Type | Plastic |
| Shank Type | Smooth |
| Material | Metal |
| Finish | Bright |
| Standards | ICC-ES ESR-1539 Code Compliant |
| Package Type | Box |
| Brand | Dewalt |
| UPC | 885911430593 |
| MPN | DWRHS8DR113 |
| Dimensions (LxHxW) | 10.35 x 3.27 x 8.39 |
| Weight (lbs) | 15.6500 |
|---|

Log In