We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT FMHT51305 Framing Hammer, 14 oz Head, Rip Claw, Smooth Head, Steel Head, 14-1/4 in OAL
SKU
ORG3653698
by DeWalt
$43.29 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High velocity technology enables faster swing for greater impact
- Anti-Vibe® handle grip reduces vibrations for comfort and control
- Precision balanced head for user comfort and control
Category: Hammers
STANLEY Anti-Vibe technology isolates vibrations to the hammer's head, minimizing strain on your arm.
| Face Diameter | 1-1/4in |
|---|---|
| Handle Color | Black |
| Handle Length | 10in |
| Handle Material | Steel |
| Handle Type | Anti-Vibe |
| Head Material | Steel |
| Head Type | Smooth |
| Head Weight | 14oz |
| Overall Length | 14-1/4in |
| Type | Rip Claw |
| Weight (lbs) | 1.8900 |
|---|---|
| Brand | DeWalt |
| UPC | 076174513059 |
| MPN | FMHT51305 |

Log In