We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeWALT HIGH PERFORMANCE DW3521 Abrasive Saw Blade, 7 in Dia, Aluminum Oxide Cutting Edge, 5/8 in Arbor
SKU
ORG6502314
by DeWalt
$16.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Premium silicon carbide grain for long life and fast cutting
- Two full sheets of fiberglass for durability and safety
- Proprietary material mix ensures durable long life wheels
- Diamond knockout arbor for use with worm drive saws
- For fast burr-free cutting
Category: Saw Blades
Featuring highly concentrated, high-performance aluminum oxide grain for quick cuts and long life, DeWALT Type 1 metal cutting chop saw wheels are ideal for all ferrous metal, including steel, bar stock, tubing and studs. 2 full sheets of fiberglass deliver durability and safety. An exclusive material mix ensures long wheel life.
| Applicable Materials | Marble Masonry Stone |
|---|---|
| Arbor Size | 5/8in |
| Cutting Edge Material | Aluminum Oxide |
| Diameter | 7in |
| Speed Rating | 8700rpm |
| Suitable for | Circular Saws |
| Thickness | 1/8in |
| Download PDF File |
| Brand | DeWalt |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.0000 |
| UPC | 028874035218 |
| MPN | DW3521 |

Log In