We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Entree2Go Takeout Container Vented Lid, 8.67 x 5.75 x 0.98, Clear, Plastic, 300/Carton
SKU
PCTYCNV9X6PPDL
$33.35 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Microwavable and heat-lamp safe.
- Vented lid helps keep contents crispy.
- Upscale look with superb strength.
- Contains 50% less plastic than traditional containers.
- Top rack dishwasher safe.
- Top rack dishwasher safe.
Category: Food Service Furniture
Vented lids allow control of heat retention and steam escape for perfect balance of hot and crispy. Superior leak resistant seal for peace of mind during transport. Anti-Fog for exceptional presentation and easy order ID. Pair with EarthChoice Entre2Go Takeout Containersfor the perfect carryout solution. Food Container Type: Lid; Material(s): Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Color(s): Clear.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 5.75" |
| Food Container Type | Lid |
| For Use With | YCNB9X624000 |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 0.98" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | Yes |
| Width | 8.67" |
| UPC | 016194149784 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.2500 |
| MPN | YCNV9X6PPDL |
| Brand | Pactiv Evergreen |

Log In