We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Recycled Clear Plastic Sundae Dish, 8 oz, 4" dia x 3"h, Clear, 60/Bag, 15 Bags/Carton
SKU
PCTYPS8C
$404.75 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Excellent clarity.
- Outstanding strength resists cracking.
- Precision-rolled rims provide a smooth, "no drip" experience.
- Great for delivery and take-out.
Category: Food Service Furniture
Let these sturdy, economical sundae dishes star at your next social gathering. Clear design provides an unobstructed view of the dessert. Precision-rolled rims provide a smooth, "no drip" experience. Dishes are suitable for a room temperature display as well as safe for use in a blast freezer. Sundae DishPairs with EarthChoice "A" size lids (sold separately). Food Container Type: Dish; Material(s): PET; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 8 oz.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Diameter | 4" |
| Food Container Type | Dish |
| For Use With | Pactiv Earthchoice® "A" Size Lids |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Green Information | Contains a minimum of 25% post-recycled content. |
| Height | 3" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 8 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PET |
| Number of Compartments | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Special Features | Sundae Dish—Pairs with EarthChoice® "A" size lids (sold separately). |
| Vented (Yes/No) | No |
| Brand | Pactiv Evergreen |
|---|---|
| Weight (lbs) | 18.7500 |
| UPC | 024502025422 |
| MPN | YP-S8C |

Log In