We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Recycled PET Container Lid, For 24-32 oz Container Bases, 7.38 x 7.38 x 0.82, Clear, Plastic, 300/Carton
SKU
PCTSACLD07
$112.11 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed of flexible, hard-to-crack PET material.
- Excellent clarity makes product identification easy.
- Ideal for applications -20F to 120F.
- For use with EarthChoice PET bases.
Category: Food Service Furniture
Constructed of flexible, hard-to-crack PET material. Excellent clarity makes product identification easy. Ideal for applications -20F to 120F. For use with EarthChoice PET bases. Food Container Type: Lid; Material(s): RPET; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 24 oz to 32 oz.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 7.38" |
| Food Container Type | Lid |
| For Use With | SAB0724; SAB0732 |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Green Information | Contains a minimum of 25% post-recycled content. |
| Height | 0.82" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 24 oz to 32 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | RPET |
| Number of Compartments | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 25% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 7.38" |
| Weight (lbs) | 13.0700 |
|---|---|
| Brand | Pactiv Evergreen |
| UPC | 016194046373 |
| MPN | SACLD07 |

Log In