We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Square Recycled Bowl, 12 oz, 5 x 5 x 1.63, Clear, Plastic, 504/Carton
SKU
PCTSAC0512
$129.54 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Constructed of flexible, hard-to-crack PET material.
- Made with post consumer recycled drink bottles which helps reduce landfill waste.
- Leak resistant bases.
- Stackable.
- Ideal for applications -20F to 120F.
- For use with EarthChoice PET lids.
Category: Food Service Furniture
Constructed of flexible, hard-to-crack PET material. Made with post consumer recycled drink bottles which helps reduce landfill waste. Leak resistant bases are also stackable for convenient storage and easy transportation. Ideal for applications -20F to 120F. For use with EarthCoice PET lids. Food Container Type: Base; Material(s): PET; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 12 oz.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 5" |
| Food Container Type | Base |
| For Use With | SACLF05 |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 1.63" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 12 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PET |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 5" |
| Weight (lbs) | 20.2500 |
|---|---|
| Brand | Pactiv Evergreen |
| UPC | 016194046243 |
| MPN | SAC0512 |

Log In