We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Tamper Evident OneBox Paper Box, 4.5 x 4.5 x 2.5, Kraft, 312/Carton
SKU
PCTNOB01KECTE
$114.70 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made with optional SmartVents, you can confidently send out your crispy and crunchy menus items in this container.
- Tamper-Evident closure ensures quality, safety, and prevents food loss.
- Leak-resistant coating prevents sauces and liquids from penetrating through the container.
- Perforated tear-away lid provides an improved eating experience for customers.
- Pre-assembled for back-of-house speed and efficiency.
Category: Food Service Furniture
Worried your delivery driver might dig into your dinner? Put your mind at ease with Pactiv Evergreen's tamper-evident EarthChoice OneBox! The secure closure provides safety, quality assurance, and prevents mid-trip spills or food loss. Made with optional SmartVents, you can confidently send out your crispy and crunchy menus items in this container. Pre-assembled for back-of-house speed and efficiency. Food Container Type: Box; Material(s): Paperboard; Food Container Material Type: Paper; Color(s): Kraft.
| Color(s) | Kraft |
|---|---|
| Depth | 4.5" |
| Food Container Type | Box |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 2.5" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | Paperboard |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 4.5" |
| Weight (lbs) | 19.1800 |
|---|---|
| Brand | Pactiv Evergreen |
| UPC | 016194152746 |
| MPN | NOB01KECTE |

Log In