We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Vented Dual Color Microwavable Hinged Lid Container, 33oz, 8.5x8.5x3, 3-Compartment, Black/Clear, Plastic, 150/CT
SKU
PCTDC858330B000
$80.52 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- EarthChoice vented dual-color microwavable hinged-lid containers are the perfect upscale packaging for hot, crispy, or cold food.
- They are top of the line containers in both appearance and performance offering multiple SmartVents for the operator to control the perfect amount of heat retention or steam to escape.
- The innovative ZipSeal closure provides leak resistance for worry free take out and delivery.
- Top rack diswasher safe.
- 4-hour anti-fog for exceptional food presentation.
- Stackable.
- EarthChoice embossed.
Category: Food Service Furniture
EarthChoice vented dual-color microwavable hinged-lid containers are the perfect upscale packaging for hot, crispy, or cold food. They are top of the line containers in both appearance and performance offering multiple SmartVents for the operator to control the perfect amount of heat retantion or steam to escape. The innovative ZipSeal closure provides leak resistance for worry free take out and delivery. They are top rack dishwasher safe and reusable! Food Container Type: Hinged Lid Container; Material(s): Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 33 oz.
| Color(s) | Black/Clear |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Global Product Type | Storage Food Containers |
| Height | 3" |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Interior Volume Capacity | 33 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Microwave Safe | Yes |
| Number of Compartments | 3 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | Yes |
| Width | 8.5" |
| UPC | 016194146684 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 20.1100 |
| MPN | DC858330B000 |
| Brand | Pactiv Evergreen |

Log In