We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EarthChoice Versa2Go Microwaveable Container, 30 oz, 6.8 x 6.8 x 2.2, Black/Clear, Plastic, 150/Carton
SKU
PCTNV2GRN307B
$42.67
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made with an average of 20% less plastic.
- Easily go from refrigerator to microwave to dishwasher for multi-purpose use.
- Withstand microwave temperatures up to 250F.
- Leak resistant seal helps maintain food quality and helps prevent messy leaks and spills.
- Stackable lids and bases.
Category: Disposable Food Containers
Made with an average of 20% less plastic. Containers easily go from refrigerator to microwave to dishwasher for multi-purpose use. Leak resistant seal helps maintain food quality and helps prevent messy leaks and spills. Stackable lids and bases provide secure nesting and stacking for various merchandise settings and to keep product secure during transportation. Food Container Type: Base/Lid Combo; Material(s): Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Capacity (Volume): 30 oz.
| Color(s) | Black/Clear |
|---|---|
| Depth | 6.8" |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Food Container Type | Base/Lid Combo |
| Global Product Type | Storage Food Containers |
| Height | 2.2" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Interior Volume Capacity | 30 oz |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Microwave Safe | Yes |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 6.8" |
| Weight (lbs) | 14.5900 |
|---|---|
| Brand | Pactiv Evergreen |
| UPC | 016194134520 |
| MPN | NV2GRN307B |

Log In