We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EasyHeat ADKS Series ADKS300 Roof and Gutter De-Icing Cable, 60 ft L, 120 V, 300 W
SKU
ORG3946779
by EasyHeat
$57.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Pre-terminated lengths from 20 to 240 ft (6 to 73 m)
- Fixed resistance, pre-terminated
- For residential applications
Category: Building Supplies
EasyHeat ADKS roof and gutter de-icing cables prevent ice dam formation and promote the free flow of water through gutters and downspouts to ground level.
| Includes | Cable Spacers Roof Clips and 3-Wire Grounded Plug with 6 ft Cord |
|---|---|
| Length | 60in |
| Material | Aluminum |
| Plug Type | 3-Wire Grounded |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| Download PDF File |
| Brand | EasyHeat |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7200 |
| UPC | 013627109711 |
| MPN | ADKS300 |

Log In