We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON 2134V-JP Standard-Size Wallplate, 1-Gang, Thermoset, Ivory
SKU
ORG9232273
by EATON
$15.73 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Extensive line of non-flammable thermoset plates provides flush fitting, warp-resistant performance
- Thermoset toggle exclusive time saving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- For industrial, institutional and other high-traffic areas
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Switch Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp-resistant design. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Standard plate size: 4.50 x 2.75 in.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Download PDF File |
| Brand | EATON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5800 |
| UPC | 032664520150 |
| MPN | 2134V-10-L |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In