We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON 2151BK-BOX Standard-Size Wallplate, 1-Gang, Thermoset, Black
SKU
ORG9232505
by EATON
$14.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Non-flammable thermoset phenolic or urea
- Flush fitting, warp-resistant design
- Matching mounting screws provided
- For commercial, industrial and institutional applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable thermoset. Flush fitting, warp-resistant design. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Standard size - 2.75 x 4.50 in, boxed.
| Color | Black |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | GFCI Receptacle |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Standard-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Brand | EATON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| UPC | 032664487200 |
| MPN | 2151BK-BOX |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In