We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 5S UPS 700 VA 420 Watt 120V Line-Interactive Battery Backup Tower USB LCD, Tower, 2 Minute Stand-by, 110 V AC Input, 115 V AC Output
SKU
INGMRT3224
by EATON
$194.27 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Power management: Enhance your power protection capabilities and ensure safe system shutdown with the Eaton UPS Companion software. The 5S interface is auto-recognized when plugged into computers with Windows, Macintosh and Linux environments
- LCD display: Access critical UPS information including battery time and outage tracking in a single screen view with the user friendly LCD
- Data protection: Safeguard your work and data with the UPS Companion software by gracefully shutting down your equipment during power outages
- Eco-Control: Save up to 30 percent on energy consumption by shutting down non-essential peripherals when the computer is turned off
- Convenient form factor: Fit the 5S easily into tight spaces with its slim form factor. The versatile 5S can be used as a tower or as a desktop monitor stand
- Surge protection: Provide surge protection for network phone lines, cable TV and satellite applications
Category: Server Cabinets
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Brand Name | Eaton |
| Certifications & Standards | UL 1778; UL497A; CE; cTUVus; NOM |
| Country of Origin | Philippines |
| Depth | 10.2" |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Height | 9.8" |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (W) | 420 W |
| Manufacturer Part Number | 5S700LCD |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Number of Batteries | 1 |
| Output Voltage | 115 V AC |
| Package Contents | 5S UPS; USB Cable; User Manual |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Family | 5S |
| Product Name | 5S UPS |
| Product Series | 5S |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| USB (Interfaces/Ports) | Yes |
| Weight (Approximate) | 13.10 lb |
| Width | 3.4" |
| Download PDF File |
| UPC | 743172043542 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.2000 |
| MPN | 5S700LCD |
| Brand | EATON |

Log In