We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 1136V Power Strip, 14/3 AWG Cable, 3 ft L Cable, 6 -Socket, 15 A, 125 V, Ivory
SKU
ORG6088645
$27.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Circuit breaker switch power strips portable strip converts single outlet to multiple outlets (1875 W maximum). Made of high impact-resistant thermoplastic for long-term durability. Circuit breaker with reset feature shuts off power if overloaded.
| Cable Length | 3 ft |
|---|---|
| Cable Size | 14/3 AWG |
| Color | Ivory |
| Current Rating | 15 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Includes | Breaker Switch |
| Material | Thermoplastic |
| Number of Sockets | 6 |
| Temperature Rating | -20 to 60 deg C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wattage Rating | 1875 W |
| UPC | 032664515125 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0100 |
| MPN | 1136V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In