We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 1252 Power Receptacle, 50 A, Black
SKU
ORG6877559
$27.49 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Flush receptacles feature heavy-gauge galvanized steel mounting strap and glass reinforced nylon body
- Patented lay-in terminals accept up to #4 AWG wire
- Back features concentric knockouts and an adjustable cord clamp to allow wiring from back or bottom
- Heavy-gauge galvanized steel mounting strap for corrosion resistance
- Flush receptacles fit one- or two-gang enclosures
- Surface receptacles have patented lay in terminals that accept up to #4 AWG wire
- Surface receptacle backs feature concentric knockouts and an adjustable cord clamp to allow wiring from back or bottom
- For commercial applications
Commercial and industrial power receptacles 50 A, 250 V NEMA 6-50 2-pole/3-wire. Heavy-duty design and construction make Arrow Hart power devices ideal for any high amperage industrial or commercial power connectivity application.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 50 A |
| Dimensions | 4.75 in L x 2.4 in W x 2.1 in D |
| Material | Polypropylene |
| Mounting Type | Surface |
| NEMA Configuration | NEMA 6-50R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 75 deg C |
| Suitable for | S42 Power Plug |
| Voltage Rating | 250 V |
| Wire Size | 10 to 4 AWG |
| UPC | 032664306501 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.8600 |
| MPN | 1252 |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In