We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 1263-BOX Power Receptacle, 30 A, Brown
SKU
ORG6171342
$25.52 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Flush receptacles feature heavy-gauge galvanized steel mounting strap and glass reinforced nylon body
- Heavy-gauge galvanized steel mounting strap for corrosion resistance
- Flush receptacles fit one- or two-gang enclosures
- Surface receptacles have patented lay in terminals that accept up to #4 AWG wire
- Surface receptacle backs feature concentric knockouts and an adjustable cord clamp to allow wiring from back or bottom
- For any high amperage industrial or commercial power connectivity application
Commercial power receptacle 30 A, 125 V NEMA TT-30 2-pole/3-wire. Heavy-duty design and construction make Arrow Hart power devices ideal for any high amperage industrial or commercial power connectivity application.
| Color | Brown |
|---|---|
| Current Rating | 30 A |
| Dimensions | 3.28 in L x 1.81 in W |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | NEMA TT-30R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 75 deg C |
| Suitable for | 83 Power Plug |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| UPC | 032664307003 |
| MPN | 1263-BOX |

Log In