We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 1912W-BOX Flat Handle Body Electrical Plug, 125 V, 15 A, Thermoplastic
SKU
ORG9236092
$15.51 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tough thermoplastic construction
- Plug blades are firmly embedded in body
Meets all UL 498 requirements. Plug blades firmly embedded in body. Size of 1.48 in W x 1.19 in L. 15 A, 125 V. 5/16 in cord diameter. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 5/16in |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.19 in L x 1.48 in W |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Type | Flat Handle Body |
| Voltage Rating | 125V |
| Download PDF File |
| UPC | 032664312106 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0300 |
| MPN | 1912W-BOX |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In