We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring 2137 2137B-BOX Wallplate, 4-1/2 in L, 4.56 in W, 0.08 in Thick, 2 -Gang, Thermoset, Brown
SKU
ORG1571728
$21.27 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 1-3/8 in first gang to edge
- 1.81 in gang to gang
- Non-flammable thermoset phenolic or urea
- Flush-fitting, warp-resistant design
- Matching mounting screws provided
- For industrial, institutional and other high traffic areas, commercial, residential
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Standard Blank Plates
Thermoset telephone and coax exclusive timesaving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation.
| Color | Brown |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Thermoset |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 65deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Width | 4.56in |
| Weight (lbs) | 0.1200 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664315305 |
| MPN | 2137B-BOX |

Log In